Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOLKLORNÍ DRBNA: Hradišťská Ohnica. Muzika, která zraje jak víno

 
středa, 5. června 2019, 20:09

Podmanivé hudební úpravy, charismatický primášský projev, sehraní muzikanti a vždy skvěle vybraní zpěváci, respektive zpěvačky ????. To je hradišťská Ohnica, muzika, která zraje jak víno.

Muzikantská líheň Uherské Hradiště

Když umělecký vedoucí a tahoun muziky, cimbalista Jan Káčer, chystal svůj absolventský koncert na uherskohradišťské ZUŠ, chtěl si zahrát nejen sólově, ale taky s kapelou. Dal do kupy pár kamarádů, kluků, kteří hrávali v nejrůznějších školních mládežnických muzikách a začali nacvičovat. Sestavu postupně doplňovali další muzikanti, často studenti kroměřížské konzervatoře. U zrodu stáli: Pavel Šafařík, Jiří Maňák, Michaela Dacíková, Tomáš Janík, Petr Loveček, Petr Pijáček, a později také primáš Jakub Špalek, Radek Hais, Hana Varmužová, Jakub Nožička a další.

Muzikou tak prošly osobnosti, které jsou dnes spojovány s věhlasnými muzikami i profesionálními tělesy. Kapela dostala v roce 2006 nabídku doprovázet kunovický Handrlák. Iniciátorem této aktivity byl houslista Pavel Šupka. Ten předal po roce vedení Janu Káčerovi, který nad kvalitou hry i směřováním muziky bdí dodnes.

V roce 2008 kapela Handrlák opustila a postavila se na vlastní nohy s vydatnou pomocí Klubu kultury v Uherském Hradišti.

Ohnivě vášnivá hra nebo plevel?

Pojmenovat kapelu, která si už získává dobré jméno mezi posluchači a nemůže zůstat „no name“ je vždycky těžký oříšek. Když sedíte ve vinárně u sklenky vína a listujete ve vinařských knihách, narazíte na ledacos. Třeba na Ohnici, plevel, který najdete v každém nedobře obhospodařeném vinohradu. V lidových vyprávěních se prý ohnica říká polní trávě jakoby hořící v záři podzimního slunce. Název ale spíše vypovídá o temperamentním projevu muzikantů. Spojení romantické představy podzimních sluncí, ohnivé hry a usilovného hledání ve vinařských knihách tak přineslo své ovoce.

Ohnica ale rozhodně není na folklorní scéně plevelem. O jejich kvalitě svědčí několik ocenění na folklorních festivalech, 1. místo v soutěži Hvězda slováckého folkloru v roce 2015, tři natočené hudební nosiče nebo vysoce hodnocený pořad Zbojnické cifrování, který připravili společně s FS Cifra Lenky Kraváčkové. O oblíbenosti kapely svědčí velký zájem fanoušků (a především fanynek) všude tam, kde se Ohnica objeví.

„Mé ambice byly a jsou, aby se z nás nestala další tuctová kapela, která jen „holí kšefty“, ale není žádným přínosem pro folklorní scénu. Snažím se spoluhráče o těchto ambicích přesvědčovat pořád dokola, což je někdy těžké, protože něco nového pořádně nacvičit stojí spoustu času a energie,“ vysvětluje umělecký vedoucí Jan Káčer.

Muzika zjevně nemá na „holení kšeftů“ moc času. Kromě už zmíněné Cifry Lenky Kraváčkové hrávala s Old stars Hradišťanu, všemi skupinami Hradišťánku, občasně doprovází FS Míkovjan a několik ženských i mužských sborů z domovského regionu. Kapela letos skvěle doprovodila také polovinu malých zpěváčků, kteří se ze svých regionů probojovali do soutěže Děti a píseň Slovácka.

V červnu si můžete Ohnicu, spolu se Staroměstskými mládenci, poslechnout na vlnách Českého rozhlasu Ostrava, na podzim zahraje na několika hodových zábavách a bude se připravovat také na sérii tradičních vánočních koncertů. O účasti na letních festivalech se Honza (zřejmě záměrně) nezmínil, ale buďte si jisti, že i tam budou a nástroje budou někde po ruce.


Sestava muziky

Housle prim Jan Mudrák
Housle Vladislav Ilík
Housle Štěpán Mudrák
Housle Pavel Jurečka
Klarinet, flétny Jan Bičan
Viola Petr Vlachynský
Viola Martin Pěcha
Violoncello Aneta Pelcová
Kontrabas Jan Vaňhara, Martin Lesa
Cimbál Jan Káčer
Hosté: Hana Varmužová – flétny, Štěpán Kapsa a Vojtěch Jochim - housle

Ať to Ohnici hraje i nadále tak ohnivě, fortelně a poctivě jako doposud. A vy milí Drbňáci se těšte na další muziku.


Rubrika Folklorní Drbna vzniká ve spolupráci s agenturou Taktiq communications.

Napsal(a) Folklorní Drbna
 


 

Kam dál?

FOLKLORNÍ TIPY NA ČERVEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě,...

čtvrtek, 30. května 2019, 18:00

O nadcházejícím červnu nebude o zábavu na jižní Moravu nouze! Tedy, pokud splňujete základní podmínku - milujete víno....

FOLKLORNÍ TIPY NA KVĚTEN: Otevřené sklepy po celé jižní Moravě

sobota, 4. května 2019, 18:40

Květen je časem lásky. A na jižní Moravě především lásky k vínu. Ve velkém se totiž otevírají sklepy a "búdy". Pojďme...

FOLKLORNÍ DRBNA: Když děcka dělají folklór a dělají to fakt dobře

pátek, 3. května 2019, 14:43

O víkendu 27. a 28. dubna se na Slovácku konala hned dvě velká folklorní klání. V obou proti sobě jako soupeři, v tom...

Borkovanské kraslice šíří starodávnou krásu jižní Moravy v Číně,...

sobota, 20. dubna 2019, 12:23

Borkovany na Břeclavsku jsou na jižní Moravě velmocí ve výrobě tradičních velikonočních kraslic. Symbolu svátků jara,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.