Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kupujeme ojetinu

 
pondělí, 17. června 2013, 11:05

Koupě automobilu je prakticky vždy velkou událostí. Vydaná částka bývá v rodinném rozpočtu obvykle zásadní a tak je více než žádoucí investovat rozumně a minimalizovat případná rizika.

 

 

Rizika jsou v zásadě dvě

 1. Auto má nelegální původ 
 2. Vůz je v jiném technickém stavu než se tváří.

První možnost nastává, pokud majitel vozu není skutečným majitelem, ale toto pouze tvrdí, aby z vás vytáhnul peníze. Problémy nastávají u aut, která ve skutečnosti patří leasingové společnosti, která po něm touží z důvodu nesplácení úvěru, u aut, která byla zabavena exekutorem a patří tak více bance než tomu milému hromotlukovi s holou hlavou a samozřejmě přímo u kradených vozů.

Abyste se vyhnuli právním problémům, je nejjednodušší prověřit vytoužený vůz pomocí služby společnosti Cebia. Služba je placená a prověření jednoho auta tak vyjde na 498 Kč. Je tedy jasné, že se jedná o úkon, který provádíme až ve chvíli, kdy máme vybráno. Na stránkách Cebie www.zkontrolujsiauto.cz stačí zadat VIN vozidla, který by vám každý dobrý autobazar měl na dotaz sdělit, a získáte přehled o tom, jestli si na auto nečiní nárok leasingová společnost nebo zda nečíhá jiný problém. Ne vždy jsou dostupné všechny informace, ale když máte štěstí, dokážete zjistit například i historii stavu najetých kilometrů.

Zde přichází obecná rada: pokud máte pocit, že autobazar nechce spolupracovat, komunikaci prodlužuje, odmítá sdělovat podrobnosti nebo informace z důvodu spěchu, zájmu jiných kupujících apod., pak rychle pryč. Jedná se o obvyklou taktiku a jak jednou podepíšete smlouvu, je 10x obtížnější jakýkoli problém s vozem vyřešit.

Na každý je automechanik, ne každý automechanik pozná problém

Posouzení technického stavu vozidla je bohužel samostatnou disciplínou, kterou dokonale ovládá jen malá hrstka lidí. Ne každý je automechanikem a ani každý automechanik nedokáže dobře rozpoznat příznaky potenciálních problémů, které pod kapotou vyhlédnutého auta číhají. Pokud máte vyhlédnutý vůz, který odpovídá cenou, počtem najetých kilometrů či výbavou, je nutné zjistit, jak je na tom technicky. Stáčení tachometrů je národní disciplínou a je neuvěřitelné, jaké drzosti jsou majitelé autobazarů schopni. Jsou známy případy, kdy byly tachometry stočeny i o 300 000 km - vaše stotisícová oktávie tak může mít za sebou 400 000 km v ulicích Hamburku jako vůz taxislužby. Když nepomůže prověření u Cebie, může pomoci autorizovaný servis značky. Bohužel neexistuje centrální databáze, která by sdružovala údaje od různých automobilek a ani jednotliví výrobci nemají stejný přístup k vedení těchto údajů. V zásadě je třeba s autobazarem domluvit možnost kontroly auta přímo ve vašem servisu. Tímto servisem by měl být pokud možno "velký" autorizovaný servis, který má přístup do databáze výrobce, má značkovou diagnostiku a jeho pracovníci mají většinou velký přehled o potenciálních problémech a obvyklém opotřebení konkrétních modelů výrobce. Pokud toto autobazar nechce umožnit ("Pane, my nemáme čas takové věci provádět" nebo "Berte nebo nechte bejt"), tak "nechte bejt". Věřte mi, za ty starosti s omlazenou (došlo ke změně roku výroby), drze stočenou a dvakrát bouranou nádhernou oktávií to nestojí. Ještě jedna rada - čtyřletá auta německé výroby s 85 tisíci kilometry, provozovaná starším lékařem na malém městě prakticky neexistují. Takto nabízený passat má obvykle něco přes dvěstě tisíc najeto a jeho předchozímu majiteli bylo ukradené, jakou naftu bere a jakým olejem jej maže.

Záruku máte, ale bez boje to nebude

Ze zákona autobazary poskytují záruku 2 let na veškerá prodaná auta. Problém však nastává, kdy takovou záruku chcete uplatnit. Bazary se budou kroutit a bránit a pokud nebudete vy, nebo váš právník dostatečně argumentačně schopní, čeká vás ve finále jediná možnost, jak uplatnit svá práva -  soud. Bohužel všichni víme, jak v naší zemi soudní pře trvají a poškozený majitel vozu, který po pár týdnech provozu zastaví se zásadní technickou poruchou, má na dva tři roky o zábavu vystaráno. S touto zárukou se to má tak, že bazar skutečně dva roky ručí za řešení tzv. skrytých vad. Pokud vás při prodeji neupozorní na možný problém, který neodpovídá věku a očekávatelnému stavu vozidla, pak máte šanci získat své peníze zpět. Pokud k takovému problému dojde během prvních 6 měsíců provozu, pak je důkazní břemeno na prodejci a ten musí dokazovat, že porucha vznikla až dalším užíváním vozidla a v době prodeje neexistovala. Další rok a půl už je bohužel vaším úkolem dokázat opak. Fakticky však dochází k nepříjemného dohadování vždy a pokud je porucha významná a autobazar odmítá převzít zodpovědnost za její odstranění, musíte vůz odstavit a čekat na výsledek soudu. Pokud jej opravíte na vlastní náklady, zásadně si ztížíte svou pozici v soudním procesu.

Pár pravidel na závěr

 • kupujte rozumem a jen rozumem - ani barvu obvykle nevyberete dobře srdcem
 • dejte tomu čas, spěch jen generuje prostor pro chybu
 • ptejte se, prověřujte a nebojte se chovat se jako zákazník a ne "kořen na oholení"
 • když vám uteče jedno auto, to další bude ještě lepší
 • investujte spíš do kontroly právního a technického stavu vozu, ne do následných oprav, ty většinou bývají mnohonásobně dražší
 • kupte raději pozdější rok výroby konkrétní generace vozu, - byly napraveny dětské nemoci modelu a zákazníci kupující nový vůz měli větší možnost investovat do výbavy
 • dle najetých kilometrů investujte do výměny rozvodů, částí náprav nebo brzd, intervaly výměn dílů bude znát každý dobrý autoservis
 • olej se mění vždy u každé zakoupené ojetiny
 • nikdy se nevydávejte ze všech peněz, počítejte s tím, že vás mohou dodatečné investice do vozu stát klidně i 30 % kupní ceny
 


 

Kam dál?

Jak to bude s vlaky při opravě viaduktu Křenová?

středa, 12. června 2013, 12:39

Čtenář nám napsal: "Drbno, omlouvám se, že zase přicházím ohledně nějakého dotazu. Tentokrát bych se rád dozvěděl,...

Falešní prodejci plynu mění smlouvy za klienty

sobota, 8. června 2013, 14:19

Čtenářka nám zaslala dotaz a zároveň i upozornění na aktuální problém. Upozorňuje na nekalé praktiky obchodních...

Jízdy pro veřejnost na brněnském okruhu

pondělí, 3. června 2013, 23:24

Již tradičně nabízí Masarykův okruh možnost svezení se na uzavřené trati i pro širokou veřejnost. Ve vlastním voze se...

Vaříme s Drbnou: Drobenková buchta s tvarohem

neděle, 26. května 2013, 11:00

Po delší době jsem si pro vás zase připravila nějakou tu pochoutku. Opět jsem zůstala u jednoduchosti a dá se říct i...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.