Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Představení nového iPhone 6s Plus

 
úterý, 13. října 2015, 10:02

Měsíc po představení nové generace mobilních přístrojů od Applu začal prodej telefonů iPhone 6s a iPhone 6s Plus i v České republice. Zatím je největší zájem o menší model velikosti 64 GB. Apple navíc zařadil novou barevnou kombinaci, vedle stříbrné, vesmírně šedé a zlaté, uvedl i růžově zlatou.

Jak telefon iPhone 6s Plus obstál v recenzi Malostranské Drbny? To napoví následující řádky.

Apple představil nové iPhony přesně před měsícem, 9. 9. 2015 na konferenci WWDC v San Franciscu s hlavním sloganem - The only thing that’s changed is everything - Změnilo se jenom všechno. A skutečně změn je více, než by se na první pohled mohlo zdát a než zpravidla bývá zvykem u eskových “vylepšených” modelů amerického výrobce. Hlavními změnami a vylepšeními jsou:

 • Nový materiál těla přístroje  - slitina hliníku řady 7000
 • Odolnější sklo displeje proti prasknutí a roztříštění
 • 3D Touch - displej citlivý na tlak s haptickou odezvou
 • Nové procesory A9 a M9
 • Dvojnásobek operační paměti - z 1 GB došlo ke zvětšení na 2GB RAM
 • Nový hlavní i přední fotoaparát - zadní má nyní 12 Mpx a přední 5 Mpx
 • TouchID nové generace
 • LTE-A - rychlost downloadu až 300 Mb/s v mobilní síti
 • Nová barva Rose Gold - růžově zlatá

Díky včasné předobjednávce, u autorizovaného Apple prodejce, jsme se hned v pátek po poledni mohli v redakci těšit z nového iPhone 6s Plus 64 GB v tmavé variantě - Space Gray - vesmírně šedé, který nahradil iPhone 6, který jsme rok používali. Po vybalení telefonu z krabičky, která obsahuje standardní příslušenství: sluchátka, nabíječku a USB kabel vybavený Lightning konektorem, jsme si všimli nepatrně větší hmotnosti novinky. iPhone 6s Plus váží oproti svému předchůdci o 20 g více a má tak rovných 192 g, což není málo, o telefonu v ruce opravdu víte. Nepatrně se zvětšily i rozměry telefonu, naštěstí jen o desetiny milimetrů: výška - 158,2 mm, šířka - 77,9 mm, tloušťka - 7,3 mm. Zvětšení velikosti a nárůst váhy má na svědomí nová technologie ovládání telefonu 3D Touch a nový materiál s přepracovanou konstrukcí těla telefonu.

Kromě samotného telefonu jsme do objednávky přidali originální Apple silikonové pouzdro v nové jasně červené barvě, patřící do řady zboží “RED Product”. Při koupi těchto produktů přispějete částí prodejní ceny Globálnímu fondu pro boj s AIDS v Africe. Pouzdro pasuje jak na iPhone 6s Plus, tak i na předchozí iPhone 6 Plus. Apple Silicon Cover pro iPhone 6s Plus se liší od svého předchůdce pouze vsazeným logem Apple - je použit tmavší materiál. Předchozí silikonové pouzdro pro iPhone 6 Plus mělo logo vytlačené.

Nový iPhone 6s Plus na první pohled vypadá úplně stejně jako jeho předchůdce. Kvalitně zpracované hliníkové tělo přerušují v horní a dolní zadní části telefonu plastové proužky antén. Na první pohled se tedy nic nezměnilo, ale opak je pravdou. Celé tělo iPhonů prošlo změnami ve vnitřní konstrukci, která je nyní mnohem pevnější. Materiálem pro výrobu těla telefonu je nově hliníková slitina řady 7000, která zajišťuje mnohem větší pevnost.

Apple nenechal nic náhodě a vyřešil tak loňskou aféru “Bend Gate” s ohýbáním iPhonů. Nové modely je nyní téměř nemožné ohnout v ruce či kapse kalhot. Nový materiál také působí matnějším dojmem a méně klouže při uchopení v ruce, změna je to nepatrná a všimnete si jí pouze v přímém porovnání starších a současných kusů.

Celou přední část tvoří 5,5” IPS Retina displej, s rozlišením 1920x1080 px - 401 DPI (menší model 6s má velikost 4,7” a rozlišení 1334x750 px - 326 DPI), který je krytý úplně novým tvrzeným sklem, které je více odolné proti rozbití a roztříštění, než jak tomu bylo u předchozích modelů. Tento fakt dokazují zveřejněné uživatelské crash testy, rozbít nové modely iPhone je daleko větší problém, než tomu bývalo u modelů 6 a 6 Plus. S displejem se pojí největší novinka iPhonů 6s: 3D Touch - pokročilá Multi-Touch technologie nové generace reagující na sílu přítlaku na displej. V reálném čase vytváří haptickou odezvu (jemné klepnutí) pomocí Taptic Engine.

Díky 3D Touch telefon rozezná sílu stisku a vyvolá například kontextovou nabídku aplikací, nebo rychlou volbu určité akce. Jedná se tak o další z revolučních změn, podobně jako když Apple v roce 2007 se svým prvním iPhonem představil světu MultiTouch, který se stal standardem v ovládání. Lze tak očekávat, že 3D Touch, který již nyní funguje kromě nových iPhonů také v Apple Watch a nových modelech Macbooků pod názvem ForceTouch, způsobí revoluci. A za nedlouho se na trhu objeví,  se stejným způsobem ovládání, takto vybavené telefony a zařízení ostatních výrobců.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že tato technologie má velkou budoucnost a na nový způsob ovládání si uživatel rychle zvykne. Silný stisk na fotoaparát rovnou nabídne volby - pořídit selfie, natočit video, zpomalený záznam, nebo klasicky vyfotit. Kalendář nabídne přidání události. Telefon zobrazí první 3 oblíbené kontakty a vytvoření nového kontaktu. Funkci 3D Touch začínají do svých aplikací také integrovat vývojáři aplikací 3. stran, máme se tak do budoucna na co těšit.

Hned pod displejem se nachází další z velkých novinek. Home button s technologií Touch ID nové generace. Opticky se nic nezměnilo, vše funguje tak jak jsme zvyklí, ale Applu se podařilo čtečku otisků prstů neuvěřitelně zrychlit a zpřesnit v načítání. V reálu je nyní odemknutí telefonu dílem okamžiku a změna je to opravdu příjemná a znatelná. Čtečku otisků prstů využijete nejen k odemknutí displeje, ale také pro potvrzení nákupů v Appstore, nebo jako přístup do zabezpečených bankovních aplikací, správců hesel a časem snad i u nás k platbám přes ApplePay.

Vylepšení se také dočkaly oba fotoaparáty. Hlavní zadní má nyní rozlišení 12 Mpx a nahrává 4K videa. iPhone 6s Plus má navíc oproti menší variantě iPhone 6s, stejně jako jeho předchůdce, optickou stabilizaci obrazu. Čočka fotoaparátu je i nadále vystouplá z těla přístroje a je kryta safírovým sklem proti poškrábání. Přední FaceTime kamera prošla radikálním vylepšením a nyní nabízí rozlišení 5 Mpx a novou funkci blesku při pořizování Selfie, kdy záblesk vytvoří celý displej telefonu. Díky tomu budete pořizovat mnohem lepší a kvalitnější Selfie snímky i v horších světelných podmínkách.

Nové iPhony 6s pohání nejvyspělejší čip, který kdy Apple vyvinul. Nese označení A9 a slibuje až o 70 % vyšší početní výkon CPU a o 90 % vyšší grafický výkon GPU v náročných aplikacích a hrách. Sekunduje mu nový integrovaný pohybový koprocesor M9, který je neustále v pohotovosti a sleduje a zaznamenává aktivitu uživatele.

Kolem nového procesoru A9 se strhla aféra označovaná také jako “ChipGate”, když se zjistilo, že procesory do nových iPhonů 6s dodávají 2 společnosti, které se navíc liší výrobní technologií. Samsung procesory jsou vyrobeny novější 14-nm technologií a jsou o 10 % menší než procesory vyrobené společností TSMC, které jsou vyrobeny 16-nm technologií a jsou fyzicky větší. Po tomto zjištění uživatelé začali zjišťovat, jakou verzi procesoru mají ve svém novém iPhone 6s. Apple se k celé věci oficiálně vyjádřil, že se nejedná o problém a že rozdíl mezi čipy představuje zanedbatelná 2-3 %, která nejsou při běžném používání postřehnutelná. Avšak různé testy uživatelů ukázaly, že procesory vyrobené TSMC jsou šetrnější k baterii a méně se zahřívají, což ve finále může způsobit až 2hodinový rozdíl výdrže iPhone na baterii, a v benchmark testech výkonu podává mírně lepší výsledky. Náš testovaný iPhone 6s Plus má procesor od společnosti TSMC, takže můžeme být spokojeni.

Společnost Apple se nikdy oficiálně nepyšní parametrem operační paměti RAM, přesto se jedná o další hlavní novinku. iPhony 6s dostaly poprvé dvojnásobek předchozí kapacity RAM a to rovné 2 GB. Díky tomu se ještě více zrychlil multitasking spuštěných aplikací, systém již nemusí tak často ukončovat aplikace na pozadí. Safari znovu nenačítá otevřené panely stránek. Díky dostatečné kapacitě paměti daleko lépe fungují klávesnice 3. stran, jako je například oblíbená Swiftkey. V předchozí generaci iPhone 6 s 1 GB RAM systém často klávesnice ukončoval a ty se při začátku psaní musely znovu spouštět, což zdržovalo, a někdy se navíc klávesnice vůbec nespustila a automaticky ji nahradila klávesnice defaultní.

Nové iPhony 6s na nás udělaly velký dojem. Mírně negativně vnímáme nárůst celkové váhy iPhonů, dále základní kapacitu paměti 16GB, která často nedostačuje a uživatel si tak musí připlatit za 64 GB variantu. Změnou konstrukce a použitím 3D Touch se také lehce snížila kapacita baterie o cca 100 mAh, díky optimalizaci by ale měly nové iPhony 6s vydržet stejně dlouho v pohotovosti jako předchozí model. Stín na značku Apple také mírně vrhá aféra kolem rozdílů v použitých procesorech od dvou různých výrobců.

Výčet novinek je obsáhlý a většina přináší zásadní vylepšení oproti předchozí generaci iPhone 6. Největší výhody a důvody, proč přejít na nový model, spatřujeme v navýšení operační paměti RAM na 2 GB, která ve spojení s novou generací procesoru nabízí obrovský výkon. Díky tomu je patrné zrychlení běhu aplikací a všech prováděných činností s telefonem. Nová generace TouchID přináší bleskové odemykání a ještě spolehlivější načítání otisků prstů. Vylepšení fotoaparátu znamená ještě lepší fotky za všech podmínek a přední kamera posouvá pořizování selfie na úplně novou úroveň. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na revoluční 3D Touch, které otevírá nové možnosti v ovládání systému a aplikací.

Tomáš Jarolím

 


 

Kam dál?

Jak poznat anorexii nebo bulimii ve vašem okolí?

neděle, 26. července 2015, 11:08

Nemocný poruchou příjmu potravy je mnohdy tím posledním, kdo si připouští, že má nějaký problém. Problém s jídlem. Na...

Poradíme, na co v Lužánkách v červnu

neděle, 31. května 2015, 10:06

Lužánky-středisko volného času zve v červnu na různé akce, které jsou určeny jak pro děti, tak pro dospělé. Přijďte si...

13 tipů pro vaše učení

úterý, 24. března 2015, 10:19

Ať se jedná o učení na zkoušky nebo jakoukoliv psychickou zátěž - je třeba se vydat do boje, ale ještě předtím stanovit...

Poradíme kam v Lužánkách v únoru

čtvrtek, 29. ledna 2015, 10:39

Lužánky-středisko volného času zve v únoru na různé akce, které jsou určeny jak pro děti, tak pro dospělé. Přijďte si...

 

Komentáře

Dokončení registrace

Souhlas se zpracováním osobních údajů

dle čl. 6 odst. 1 písm. a) a čl. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/EC (dále jen „GDPR“)

tímto svobodně a dobrovolně uděluje Souhlas JAKOŽTO uživatel se zpracováním osobních údajů (dále jen „Souhlas“)

společnosti TRIMA NEWS, s.r.o., IČ: 26081890, DIČ: CZ26081890, se sídlem L. B. Schneidera 3, 370 01 České Budějovice, zapsaná v oddílu C vložce 12829 obchodního rejstříku vedeného Krajským soudem v Českých Budějovicích, kontaktní e-mail: info@trimanews.cz. (dále jen „Společnost“)

jak je specifikováno níže v tomto dokumentu.

I. Které osobní údaje, proč a jak o Vás zpracováváme?

Souhlasím, aby Společnost zpracovávala tyto osobní údaje (dále jen „Osobní údaje“):

 • jméno, příjmení, uživatelské jméno, email, přičemž tyto údaje jsou povinné, dále pohlaví, přičemž tento údaj není povinný

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat pro tyto účely:

 • služby poskytovatele zpravodajských webových stránek spočívající zejména v zasílání denního přehledu zpráv a dalších novinek či aktuálních informací, možnosti informování uživatelů o probíhajících slevových akcí obchodních partnerů a dalších obchodních sdělení, které mohou být zasílány v rámci denního přehledu (pouze v případě odběru denního přehledu).
 • Umožnění psaní uživatelských blogů či komentářů.

Výše uvedené účely, tvoří funkční celek a bez jejich provázanosti a udělení souhlasu pro všechny z nich, nelze naše služby poskytovat.

Vaše Osobní údaje budeme zpracovávat na základě tohoto Souhlasu.

Udělení tohoto souhlasu je naším smluvním požadavkem a je jím podmíněno uzavření smluvního vztahu mezi Společností a Vámi.

II. Komu Vaše Osobní údaje poskytneme?

Vaše Osobní údaje pro nás v rámci zvyšování kvality našich služeb a zajišťování některých činností budou zpracovávat zpracovatelé, kteří nám poskytují

 • osoby poskytující Společnosti serverové, webové, cloudové nebo IT služby, či které jsou jeho obchodními partnery.

S ohledem na měnící se osoby poskytovatelů některých služeb není možné uvést všechny tyto zpracovatele Osobních údajů jmenovitě. Aktuální seznam konkrétních příjemců Osobních údajů (nejsou-li uvedeni výše) můžete nalézt na adrese našeho sídla.

Vaše Osobní údaje bychom také rádi předávali našim obchodním partnerům, všichni však sídlí na území Evropské Unie, takže všechna Vaše práva, vyplývající z nařízení GDPR, máte zaručena, neboť se na ně toto nařízení vztáhne taktéž. Svůj souhlas s takovým předáváním můžete vyjádřit zaškrtnutím níže uvedené kategorie příjemců, bez Vašeho souhlasu je předávat nebudeme.

K předávání Osobních údajů do třetích zemí, tj. zemí mimo Evropskou Unii a Evropský hospodářský prostor, nedochází.

III. Kde nás můžete kontaktovat?

Kdykoliv nás můžete kontaktovat na adrese sídla Společnosti uvedené výše nebo na e‑mailové adrese: info@trimanews.cz.

Veškerá svá práva ve smyslu GDPR můžete uplatnit u Společnosti buďto písemnou formou doporučeným dopisem, zaslaným na adresu jejího sídla, či elektronickou formou na e-mailové adrese info@trimanews.cz.

Na výše uvedené kontaktní adresy se můžete obrátit v případě jakýchkoliv Vašich podnětů ke zlepšení našich služeb, v případě stížností na kvalitu našich služeb či v případě uplatnění Vašich práv.

Veškerá Vaše práva, stejně jako další podrobnosti o tom, jakým způsobem zpracováváme Vaše osobní údaje, naleznete v dokumentu Zásady ochrany osobních údajů, umístěném na našich internetových stránkách na adrese http://trimanews.cz/ochrana_osobnich_udaju.html.

IV. Dohlíží na činnosti zpracování Osobních údajů nějaký úřad?

Ano, naše Společnost podléhá dozorové činnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů, který svou činnost může koordinovat s jinými národními úřady v dalších členských státech Evropské Unie. Pokud nabydete dojmu, že jakékoliv naše zpracování činíme v rozporu se zákonem, máte právo podat stížnost proti zpracování Vašich Osobních údajů u Úřadu na ochranu osobních údajů na adrese: www.uoou.cz.

V. Jak dlouho budeme Vaše Osobní údaje zpracovávat?

Tento Souhlas udělujete na dobu trvání poskytování služeb mezi Vámi a námi a dále po dobu 5 (slovy: pěti) let od ukončení poskytování služeb.

VI. Můžu souhlas odvolat?

Souhlas můžete kdykoliv odvolat, tudíž tak lze učinit i před skončením výše uvedených skutečností (či výše uvedené doby). Souhlas můžete odvolat prostřednictvím e-mailové zprávy zaslané na kontaktní e-mailovou adresu uvedenou výše.

Odvoláním Souhlasu není dotčena zákonnost zpracování vycházející ze Souhlasu, který jste udělil před jeho odvoláním. Po skončení platnosti Souhlasu v souladu s tímto článkem Vaše Osobní údaje smažeme, pokud pro jejich další zpracování nebude existovat jiný zákonný důvod.

Bez Vašeho souhlasu nelze založit účet.
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.