Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V České ulici byl otevřen rekonstruovaný palác Chlumeckých

 
úterý, 29. dubna 2014, 14:01

Společnost Magnum dnes otevřela v Brně opravený historický palác Chlumeckých. Dům dosud patřil k nejzanedbanějším objektům v centru města. Opravy investora včetně pořízení nemovitosti vyšly na téměř 400 milionů korun. Je to zhruba polovina částky, kterou stála výstavba mrakodrapu AZ Tower, který je nejvyšší budovou v Česku.

V přízemí paláce Chlumeckých jsou obchody, v dalších patrech jsou kanceláře a byty. Dům má vlastní vjezd s 30 parkovacími místy. Historický ráz má vnější fasáda. Dvůr je přestavěný a navýšený o dvě patra. Dokončení všech 32 bytů firma plánuje během tří až pěti měsíců.

Majitel společnost Magnum Miroslav Vymazal dnes řekl, že obchodní prostory a kanceláře jsou už všechny obsazené. "Byty nabídneme na trh až po dokončení," uvedl Vymazal.

Magnum už má za sebou rekonstrukci několika domů v centru města. Jen v České ulici, kde stojí palác Chlumeckých, má už firma za sebou tři projekty. Ten poslední patří k největším. Na místě vznikla podlažní plocha 7000 metrů čtverečních.

Opravu historického domu dnes ocenilo i vedení města. Primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD) řekl, že investice do rekonstrukce "ruiny" chtěla velkou odvahu. Lidé podle něj také ocení, že z České ulice po dlouhých měsících zmizel jeřáb a ohrada, která omezovala korzo.

Vymazal uvedl, že jeho cílem není objekt prodat. "Snažíme se objekty zrekonstruovat, dlouhodobě držet. Odprodáváme je pouze výjimečně," uvedl.

Rekonstrukce paláce Chlumeckých začala předloni. Rozsáhlý objekt, který stojí v centru Brna od poloviny 19. století, byl v havarijním stavu. Palác Chlumeckých je památkově chráněný. Vznikl v 50. letech 19. století na místě původních čtyř středověkých měšťanských domů. Bydleli tam krejčí, pekaři, řezníci a mydláři, ale i bohatí vlastníci cihelny či sladovny a také některé rodiny šlechtické.

V roce 1852 se do nových prostor nastěhovala Obchodní a živnostenská komora. Na sklonku 19. století tam přesídlila redakce Lidových novin. Od roku 1910 si v přízemí dávali dostaveníčko čeští vlastenci ve známé Brichtově kavárně. Investor historii domu v jeho interiérech ale připomínat nechce. "Domu jsme dali nového ducha," řekl Vymazal. Podle něj by nebylo správné se soustředit pouze na některou část z historie domu, jehož kořeny spadají až do středověku.

Obchodníky, kteří si pronajali prostory v České ulici jsou známé značky jako prodejce obuvy Deichmann, módny pro ženy Mango nebo dostupné konfekce Reserved.

Místo události:

Zdroj ČTK

 


 

Kam dál?

Albert musel stáhnout rybí prsty z Polska

čtvrtek, 24. dubna 2014, 12:23

Rybí prsty původem z Polska obsahovaly o devět procent méně masa z mořských ryb, než výrobce deklaroval na obale,...

Legendární motocykl Indian se vrací do Brna

sobota, 19. dubna 2014, 18:00

Už za první republiky se v České ulici v centru Brna nacházel obchod americké značky Indian, která vyrábí motocykly od...

V Brně schválili prodej pozemků pro sklad Amazonu

úterý, 15. dubna 2014, 11:14

Brněnští zastupitelé v úterý dopoledne schválili prodej pozemků na Černovické terase developerovi CTP Invest pro...

Brněnské veletrhy jsou partnerem Škoda Auto

úterý, 15. dubna 2014, 10:37

Po úspěšném konání Škoda Conference na brněnském výstavišti v uplynulých dvou letech se mladoboleslavský výrobce aut...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.

Za týrání skotu dostal chovatel z Trutnovska podmínku a 10 let nesmí chovat dobytek

Okresní soud v Trutnově vynesl rozsudek nad chovatelem Vladimírem Čepelkou z Trutnovska, který týral svůj dobytek. Od soudu odešel s tříletou podmínkou se zkušební dobou pět let a byl mu také na deset let zakázán chov hospodářských zvířat. Do potrestání soud zahrnul i trest za neplacení alimentů na dceru. Rozsudek je pravomocný.

Jablonecké strážníky vede člen SPD Michal Švarc. Město vyhlásilo konkurz na nového ředitele

V Jablonci nad Nisou hledají nového ředitele městské policie. Luboš Raisner, který ji vedl bezmála osm let, po dohodě kvůli kritice své práce na konci ledna skončil. Strážníky zatím vede primátor Milan Kroupa (ANO). Řízením městské policie pověřil Michala Švarce, který je zkušeným policistou a mimo jiné dlouholetým bezpečnostním manažerem Fotbalového klubu Jablonec. Město zároveň vypsalo výběrové řízení na ředitele. Uzávěrka přihlášek je na konci února.