Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Výstava Rytíři nebes připomene československé letce RAF. Nabídne také unikátní setkání veteránů

 
středa, 11. října 2017, 16:01

Dva a půl tisíce československých letců, kteří během druhé světové války sloužili v britské Royal Air Force, uctí od 12. do 26. října 2017 v Pavilonu Morava na brněnském výstavišti unikátní výstava Rytíři nebes. Hned první den výstavy dojde k nebývalému setkání legend z řad válečných pilotů druhé světové války. Podporu akci vyjádřil i britský princ William. 

 „Smyslem této výstavy je ohlédnout se za minulostí a uvědomit si, že současný stav není samozřejmostí a byl vykoupen mnoha životy. To nejmenší, co můžeme udělat, je nezapomínat,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál, který akci udělil záštitu, stejně jako hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, ministr obrany Martin Stropnický a kardinál Dominik Duka. Ten během slavnostního zahájení, které proběhne ve čtvrtek 12. 10., odslouží tryznu za všechny připomenuté letce.

Tři letci tří různých armád

První den výstavy zakončí ve večerních hodinách setkání několika dosud žijících letců s veřejností v prostorách brněnského planetária. Český generálporučík Emil Boček, jenž působil v britském RAF, rudoarmějec Vladimír Hrozný, izraelský pilot, jedno z wintonových dětí major Hugo Meisl a poručík Hugo Broch, který brázdil vzduch na křídlech německé Luftwaffe, se s návštěvníky podělí o své názory na největší konflikt v lidských dějinách.

Na výstavě Rytíři nebes budou od 12. do 26. října k vidění originální letecké i parádní uniformy, nejvyšší vojenská či státní vyznamenání jako Řád britského impéria, Záslužný letecký kříž nebo Řád sokola (alias Štefánikův řád) a také osobní věci letců. Mezi nimi je například deník Hanuše Pollaka, příbuzného slavného brněnského rodu Löw-Beerů. Audiovizuální oživení výstavy představují dokumenty o výcviku v RAF a záznam rozhovoru s generálem Nedvědem, které budou promítány v autentickém prostředí vojenského stanu.

Stěžejní plán výstavy tvoří doprovodné panely, na nichž se návštěvníci seznámí se jmény a portréty 2500 československých letců. „Naším cílem je připomenout všechny Čechoslováky, kteří sloužili u RAF. Nejen piloty, ale také techniky, mechaniky, zbrojíře, kuchaře, zkrátka veškerý personál, tisíce jmen, na která se zapomíná,“ zdůraznil spoluautor výstavy Jan Kratochvil. „Takto rozsáhlá akce nemá obdoby od roku 1945, kdy se v Praze uskutečnil vítězný pochod a slavnostní přehlídka navrátivších se letců,“ doplnil.

Tisková zpráva | Foto Bystrčník, Royal Air Force

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dvacetiletý mladík s dívkou pohostili...

  • Poblíž Sentic na Brněnsku včera po nárazu do...

  • KOMENTÁŘ: Babišovi voliči aneb Falešný mýtus...

  • Tom Hanks přijel kvůli volbám do Česka!...

 
 

Kam dál?

Brno získalo prestižní ocenění za nejlepší evropský projekt na ukončení bytové nouze

středa, 11. října 2017, 14:26

Brno v úterý zaznamenalo obrovský mezinárodní úspěch. Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez...

VIDEO: V Brně se opět objevily podvodnice s falešnou sbírkou pro neslyšící

úterý, 10. října 2017, 16:37

Smutné oči, posunky naznačující sluchový hendikep a formulář opatřený logem vozíčku pro větší důvěryhodnost. Po...

Moravské zemské muzeum mimořádně vystavuje Venuši z Hlubokých Mašůvek a další klenoty

úterý, 10. října 2017, 16:02

Cenné svědectví o duchovním životě pravěkých lidí, Venuši z Hlubokých Mašůvek, mimořádně vystavilo Moravské zemské...