Počasí dnes15 °C, zítra18 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

ANO v Brně navrhuje novou variantu stavby nádraží v části jih

Hnutí ANO navrhuje postavit nové vlakové nádraží v Brně v části Brno-jih nedaleko Vodařské ulice v prostoru, kde je hustá železniční síť. Hnutí ANO, které je v zastupitelstvu nejsilnější a z jehož řad je primátor Petr Vokřál, tak pomíjí dva aktuální návrhy na výstavbu nového nádraží v centru pod Petrovem či v odsunuté poloze u řeky.

Primátorův náměstek Martin Ander (SZ) řekl, že je skeptický vůči všem variantám, jež nádraží odsouvají z centra. Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) je to dopravní nesmysl.

Nový návrh je levnější než zbylé dva a může být i rychlejší, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Podle něj varianta nabídne také větší plochu pro rozvoj města. ANO chce návrh předložit Správě železniční dopravní cesty jako investorovi stavby, ale také politickým partnerům a veřejnosti.

Varianta pod Petrovem by zachovala nádraží v centru, výstavba u řeky u Zvonařky by znamenala odsun o 800 metrů. O těchto variantách se v Brně vedou dlouhé spory, které vyústily až v podzimní referendum, kde budou o variantách rozhodovat Brňané. Která možnost je výhodnější, napoví ale až studie proveditelnosti SŽDC. Hotova bude letos.

Třetí varianta ANO u Vodařské ulice by nádraží odsunula ze současné polohy o více než kilometr až za řeku nedaleko mrakodrapu AZ Tower a na druhé straně nedaleko konečné zastávky MHD Komárov. V místě je hustá železniční síť, což je podle Mrázka výhoda. Za další výhodu označil menší komplikace při majetkovém vypořádání, protože velká část pozemků patří státu. "Zatímco majetkové vypořádání je vyřešené u varianty u řeky, u Petrova to není tak jednoduché. U varianty u řeky zase nebude tak jednoduchá realizace," uvedl Mrázek. Proti nádraží u řeky vystupují mnohé aktivistické skupiny, a proto podle ANO není tato varianta příliš reálná.

Odsun nádraží k Vodařské ulici by podle ANO přineslo více prostoru pro další rozvoj města. "Stavba pod Petrovem to vůbec neumožňuje a u varianty u řeky je prostor kolem 60 hektarů. Odsun za řeku by přinesl území velké přes 85 hektarů, kde by se mohly stavět byty a sloužilo by pro další projekty. V Brně by se tak mohl zvýšit počet obyvatel," řekl Mrázek.

Návrh počítá s tím, že by současné nádraží v centru zůstalo funkční pro regionální dopravu a nově vybudované by bylo pro dálkové linky. Podle Mrázka by mezi oběma stanicemi jezdila městská hromadná doprava, která by zajistila rychlou přepravu cestujících a na druhé straně by ulehčila současnému přetíženému uzlu u nádraží v centru.

Podle Andera nepřinese nová varianta pozitiva cestujícím. "Systém veřejné dopravy v Brně je postavený na tom, že skoro všechny tramvajové linky jezdí po historickém okruhu města, na kterém je i nádraží. To je výhoda. Jakákoli varianta vytrhnutí z tohoto systému bude logicky prodlužovat cestovní dobu," řekl Ander. Míní, že není ani dobré rozdělovat dopravu na dálkovou a regionální. Žádná evropská města neoddalují nádraží z centra, ale naopak. "Pokud ANO myslí návrh vážně, mělo by na radu Brna přijít s návrhem vyslat na vládu požadavek o zastavení studie proveditelnosti z důvodu rozpracování třetí varianty. To by ale znamenalo zdržení," dodal. Varianta ANO by mohla přijít v úvahu, pokud by se ukázaly jako nereálné varianty pod Petrovem nebo u řeky, řekl.

Hollan označil návrh za dopravní nesmysl. "Jen to zbytečně zdržuje od posuzování nádraží v centru s nádražím odsunutým. Nepovažuju to ale za nic zásadního. Pokud to bude chtít SŽDC prověřit, je to její věc," řekl. Pozitiva nevidí ani předseda brněnské opoziční ČSSD Oliver Pospíšil. ČSSD v minulosti prosazovala variantu u řeky, poté bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD) řekl, že není důležitá poloha, ale aby vůbec nádraží vzniklo. "Nedovedu si představit, jaký přínos by mohlo nádraží na jihu mít a jak tam napojit městskou hromadnou dopravu. Je potřeba si uvědomit, že město není investorem a že musí úzce spolupracovat se Správou železniční dopravní cesty," doplnil Pospíšil. 

Bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS), jenž dlouho vystupuje proti variantě pod Petrovem, považuje řešení ANO za nereálné, dopravně špatné a extrémně nákladné. "Vrací město o mnoho let zpátky. Navíc toto řešení není nic nového. Už několikrát bylo na stole a vždy bylo odmítnuto," řekl Kotzian.

Zdroj: ČTK
 

Štítky ANO 2011, Brno, Brněnský Petrov, Richard Mrázek, Správa železniční dopravní cesty, Martin Ander, Petr Vokřál, Matěj Hollan, ČSSD, Žít Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

ANO v Brně navrhuje novou variantu stavby nádraží v části jih  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.