Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Dopravní podnik koupí dvacet tři autobusů a deset trolejbusů. Cestující si poprvé užijí klimatizaci

 
neděle, 17. září 2017, 15:56

Brněnský dopravní podnik uzavřel dvě smlouvy na nákup 23 kloubových autobusů Iveco na stlačený zemní plyn a deset parciálních trolejbusů od Škody Electric schopných krátce jezdit i v místech bez trolejového vedení. Zatímco autobusy by měly začít jezdit ještě letos v prosinci, první tři trolejbusy by se měly v Brně objevit do konce března příštího roku a zbylých sedm až v průběhu dalších měsíců. Všechny autobusy i trolejbusy budou mít v Brně poprvé klimatizaci v prostoru pro cestující, řekla ČTK mluvčí podniku Barbora Lukšová.

Za 23 autobusů zaplatí podnik 204 milionů korun a za deset krátkých trolejbusů 120 milionů. S nákupy podniku pomůže i dotace z evropských fondů.

Kloubové autobusy budou nahrazovat starší vysokopodlažní vozy značky Karosa a také nejstarší kloubové vozy Citelis od firmy Iveco, tedy autobusy dodávané před deseti a více lety. Dodavatelem nových vozů nebude přímo výrobce Iveco, ale jeden z dealerů značky firma Zliner.

V příštím roce se počítá s nákupem dalších 37 autobusů na zemní plyn, taktéž s klimatizací. „Do konce duba to bude 11 kloubových a 16 krátkých autobusů a do konce června dalších deset kloubových autobusů," uvedla Lukšová. O dodavateli se zatím nerozhodlo.

Parciální trolejbusy, které jsou schopné jezdit krátké úseky na baterie mimo troleje, bude dopravní podnik využívat při výlukách na krátkých úsecích, aby nebylo nutné jako dosud, nasazovat na celou linku autobusy.

V minulých měsících se dopravní podnik snažil o kooperaci s výrobcem SOR Libchavy. Trolejbus kompletovaný v dopravním podniku a s karoserií SOR už najel v Brně řadu zkušebních kilometrů, SOR se však do výběrového řízení nakonec nepřihlásil. Jediným uchazečem tak byla Škoda Electric. Ta dodá do Brna trolejbus typu 26Tr s karoserií Solaris. Dopravní podnik díky tomu bude moci vyřadit další vozy 14Tr, které už po generálkách jezdí téměř 30 let.
 

Foto DPMB | Zdroj ČTK

Komentáře

 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dvacetiletý mladík s dívkou pohostili...

  • Poblíž Sentic na Brněnsku včera po nárazu do...

  • KOMENTÁŘ: Babišovi voliči aneb Falešný mýtus...

  • Tom Hanks přijel kvůli volbám do Česka!...

 
 

Kam dál?

O sdílená kola je v Brně zájem. Na podzim vznikne třetí projekt

pátek, 15. září 2017, 11:40

Druhý systém sdílení kol v Brně Velonet, který začal nabízet službu v půlce června, zaznamenal poměrně velký a podle...

Na nájezdu na D1 u Slatiny se převrátil návěs kamionu, blokuje dopravu

pátek, 15. září 2017, 11:29

Havarovaný kamion blokuje nájezd na na dálnici D1 ve směru na Prahu v Řípské ulici. Devětatřicetiletý řidič skončil po...

Ode dneška se na víc než rok uzavře Valchařská ulice

čtvrtek, 14. září 2017, 08:00

V Brně se ode dneška na 14 měsíců uzavře kvůli opravám sítí, vozovky a tramvajové tratě Valchařská ulice. Řidiče z...