Počasí dnes15 °C, zítra18 °C
Pátek 26. dubna 2024  |  Svátek má Oto
Bez reklam

Věda, technika, naše budoucnost a společnost CaverSoft

CaverSoft je brněnská vědecká společnost, která se snaží prorazit na trhu výzkumu a vývoje v oblasti biochemie a počítačově vědy. V současné době finišuje s přípravou svého prvního komerčního projektu.

O něm i o samotné společnosti si Brněnská Drbna povídala přímo se spoluzakladatelkou firmy, Barborou Kozlíkovou.

Nedávno jsme se o firmě CaverSoft mohli dočíst v tisku. Psalo se, že se jako mladí začínající vědci snažíte proniknout na trh s novou verzí programu, jenž může farmaceutickým společnostem ušetřit velké množství peněz za laboratorní testy. Verze je založena na softwaru, který umožňuje testovat vlastnosti bílkovin pomocí počítače. Mohla byste nám o tomto programu říct více?

„Program je založen na analýze proteinových struktur. Umožňuje hledat volné prostory uvnitř proteinů, které tvoří cesty zvané tunely. Tyto tunely lze využít pro transport malé molekuly například ligandu dovnitř do proteinu. Tam může následně proběhnout chemická reakce.

Přínosem našeho produktu je možnost předpovědět, zda je daná kombinace, s ohledem na velikost ligandu a volného prostoru v proteinu, smysluplná. Odhalené nevhodné kombinace jsou z dalších experimentů vyloučeny. Tím šetříme čas a prostředky vynaložené na laboratorní testování.“

Prozraďte nám, v jakém časovém rozmezí dokončení plánujete a na čem to závisí?

„Produkt chceme uvést na trh během tohoto roku. Jeho dokončení závisí, spíše než na vědeckých záležitostech, už jen na implementaci.“

Jak a kdy firma CaverSoft vlastně vznikla?

„Založení firmy má kořeny již před více než šesti lety. Jako studenti Masarykovy univerzity, konkrétně Přírodovědecké fakulty a Fakulty informatiky, jsme založili projekt, který se věnoval závěrečným diplomovým pracím. Jelikož se tento projekt díky zpětné vazbě ukázal jako smysluplný, z celého světa se začali ozývat biochemici se zájmem o licenční podmínky, rozhodli jsme se ho komercializovat. V roce 2011 jsme tedy oficiálně založili firmu CaverSoft.“

Kolik zaměstnanců, včetně jednatelů, ve firmě pracuje?

„Firma se skládá ze šesti společníků. Jsou to lidé, kteří na projektu již dlouhodobě pracují; biochemici a informatici. Protože firma ještě nevstoupila na trh s komerční verzí, nemá dosud žádné zisky a tudíž ani další zaměstnance.“

Na internetu jsem narazila na vaše firemní webové stránky. Jsou však pouze v angličtině. Jaký to má význam? Máte v plánu připravit i českou verzi?

„Cílovou skupinou, pro kterou jsou naše projekty směřované, jsou vědecké výzkumné stanice ve světě. V České republice zákazníky neočekáváme. Pokud by se našli, byly by to pouze jednotky. Z toho důvodu českou verzi našich webových stránek vůbec neplánujeme.“

Pro spoustu lidí je představa o vědcích velmi zkreslená. Většina si představuje postavy v bílých pláštích sklánějící se nad mikroskopem. Jak daleko jsou od pravdy? Můžete nám ve stručnosti popsat váš běžný pracovní den?

„Vyjma toho, že jsem součástí již zmíněné firmy CaverSoft, pracuji zároveň i jako odborná asistentka na Masarykově univerzitě. Můj pracovní den je tedy skutečně náročný. Během dne mám vlastní výuku, píšu články, pracuji na dalších vědeckých projektech a po večerech se věnuji obchodním a marketingovým záležitostem naší firmy. Ty jsou pro nás v tento moment na prvním místě.

Co se týče samotného vědeckého výzkumu, probíhá to asi takhle. Prvně se sejdeme jako skupina. Dáme dohromady své myšlenky a dohodneme se na tom, na čem se bude pracovat. Jednotlivci tomu následně dávají konkrétní podobu.“

Všeobecně se ví, že dobře a kvalitně odvedená práce je půl úspěchu. Druhá půlka závisí na tom, jak se práce prezentuje a nabídne do světa. Za tímto účelem jste se zúčastnili projektu StarCube, organizovaného jihomoravským inovačním centrem, jež začínajícím podnikatelům pomáhá zorientovat se ve světě byznysu. Co vám tento projekt dal?

„Projekt StarCube nám pomohl hlavně v samotné orientaci na poli obchodu a marketingu. Díky tomu jsme si ujasnili, na co všechno je v podnikání třeba myslet. Mimo jiné jsme díky StarCube potkali mnoho zajímavých lidí a vyslechli si ještě více pozoruhodných názorů.“

Teď když už máte srovnání, co je pro vás ta těžší půlka, vědecké bádání nebo samotný byznys?

„Vzhledem k tomu, že se v bádání pohybuji již dlouho, je pro mě složitější byznys. Je potřeba zařídit plno věcí, analyzovat trh, atd.“

Jaké další projekty má firma CaverSoft do budoucna v plánu?

„Pro nás je momentálně nejdůležitější úspěšně dokončit komerční verzi našeho rozpracovaného produktu. Samozřejmě, že ten máme v plánu dále vyvíjet a zlepšovat a to z vědecké i implementační stránky.“

Napsala Ivana Hunkařová
Foto: www.jic.cz

Štítky začínající podnikatelé, Brno, firma, CaverSoft, Barbora Kozlíková, projekt, vlastnosti, bílkoviny, software, bílkovina, podnikání, Masarykova univerzita, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Věda, technika, naše budoucnost a společnost CaverSoft  |  Život a styl  |  Drbna  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.